fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

FMS zwraca się do ministra Czarnka o odwołanie obowiązkowego zaliczenia egzaminu w formie ustnej dla uczniów zdających egzamin maturalny w 2021 i 2022 roku.

Jako Federacja Młodych Socjaldemokratów w województwie świętokrzyskim po licznych rozmowach z naszymi koleżankami i kolegami, którym niestety, ale w roku 2022 nie udało się zaliczyć wszystkich obowiązkowych przedmiotów na egzaminie maturalnym, zwracamy się do Pana z prośbą o wysłuchanie głosu młodzieży.

W roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęliśmy nowy etap w życiu – szkołę średnią. Niestety, już w pierwszej klasie naukę pokrzyżowała nam pandemia COVID-19. Mieliśmy tak naprawdę jedynie pół roku prawdziwej, stacjonarnej nauki.

W roku 2020/2021 podjęto decyzję o zawieszeniu części ustnej egzaminu maturalnego. Od tego czasu wiedzieliśmy już, że mamy skupić się na nauce do egzaminu dojrzałości, który odbędzie się jedynie w formie pisemnej. Ze względu na ówczesną sytuację, mając na uwadze stres, jaki przeżywaliśmy w tamtym okresie – a który de facto nadal wpływa na nasze środowisko – uważamy, że była to dobra decyzja.

Przystępując do egzaminów maturalnych w 2022 roku nie wszystkim udało się je zaliczyć. Część uczniów podjęła decyzję o przystąpieniu do poprawy egzaminu w 2023 roku z przedmiotu, którego nie zaliczyli.

Gdy nasi wychowawcy zadzwonili do nas z informacją, że w procedurze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest zapis, który mówi, że każda osoba przystępująca do egzaminu dojrzałości w roku 2023 „ma również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego w części ustnej” bardzo nas to zaniepokoiło. W końcu przez większy okres w szkole średniej nikt nie przygotowywał nas do egzaminów ustnych. Takie podejście, mając na uwadze cały stres, przez który przeszliśmy w czasie pandemii, jest dla nas krzywdzące i powoduje dodatkowe obciążenie psychiczne. 

Uważamy również, że bardzo niesprawiedliwe jest to, iż osoby, które będą chciały poprawić w 2023 roku jeden przedmiot, są obecnie zmuszeni do zaliczenia dodatkowo języka polskiego oraz obcego w formie ustnej, do której to – tak jak piszemy powyżej – nikt nas nie przygotowywał. Zamiast skupiać się na nauce do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu, musimy de facto przygotowywać się z trzech, w tym z dwóch, które zgodnie z obowiązującymi dotąd zasadami uznaje się za zaliczone.  

Reasumując: przez większość czasu (dwa lata z trzech) przygotowywaliśmy się do egzaminu maturalnego bez części ustnej. Sam system nauki zdalnej, który został wprowadzony ze względu na pandemię COVID-19, spowodował wiele problemów psychicznych w młodym pokoleniu. Dzisiaj poddawani jesteśmy dodatkowym obciążeniom psychicznym, co nie pozostanie bez wpływu na wynik przyszłych egzaminów wśród wielu z nas.

Mając powyższe na uwadze, w imieniu naszych koleżanek i kolegów, którym nie udało się zaliczyć jednego przedmiotu na egzaminie maturalnym,
Federacja Młodych Socjaldemokratów zwraca się do Pana o odwołanie obowiązkowego zaliczenia egzaminu w formie ustnej dla uczniów zdających egzamin maturalny w 2021 i 2022 roku. Obowiązek ten powinien być zniesiony przez cały pięcioletni okres, w którym mają oni prawo przystąpić ponownie do egzaminu.

Igor Wołowiec, przewodniczący Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej Federacji Młodych Socjaldemokratów 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem